GKRY’nin tek başına dogalgaz araması

KKTC den yapılan yazılı acıklamada,  KIBRIS Rum kesiminin, Kıbrıs Türklerinin adadaki doğal kaynak haklarını gözardı ederek, şimdiye kadar yapılan tüm uyarılara rağmen Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yani dogalgaz faaliyetlerine devam ettiği ifade edildi.

Rum tarafının, yeni sondaj kuyusu arama faaliyetlerine başlamış olmasının geçmişte yapılan hataları tekrar ettiğini belirtildiği açıklamada, “Ada’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türk halkının, adanın deniz yetki alanlarında bulunan doğal kaynaklarında eşit ve meşru hakları bulunduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar görmekteyiz.” ifadesine yer verildi.

 

“RUMLARIN KENDI BASLARINA YAPTIKLARI KABUL EDILEMEZ”

Kıbrıs Türk tarafının, hidrokarbon kaynaklarının araştırılması, menfaatilması ve işletilmesine dair bütün kararların alınmasında eşit söz sahibi olması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Rum tarafının, Türk tarafını yok sayarak attığı adımların hiçbiri kabul edilemez.” ifadesi vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir kapsamlı çözümün tesisine dek, Ada etrafındaki doğal kaynaklara dair faaliyetlerin dondurulması ya da taraflar arasında belirlenecek iş birliği kapsamında yürütülmesi bu aşamada izlenecek en doğru yoldur yalnız bu yaklaşıma riayet edilmediği takdirde Kıbrıs Türk tarafının ana vatan ve garantör ülke Türkiye ile istişare durumunda, kendi hak ve menfaatlerinin korunması için gerekli bütün tedbirleri alacağını bir kez daha duyurmak isteriz.

“DEĞİŞMEYEN ZİHNİYET”

Rumların, Kıbrıs Türk tarafını Ada’nın ortak sahibi ve siyasi açıdan eşit ortağı olarak kabul etmeyen yaklaşımını sürdürmesinin Ada’da kalıcı ve kapsamlı bir çözümün tesisine yönelik çabaların önündeki en önemli engeli teşkil ettiği bu vesileyle bir kez daha kanıtlanmıştır. Bu çerçevede, zaten Kıbrıslı Rumların bu değişemeyen zihniyetinin, Ada’da siyasi ortaklık temelinde bir çözümün gelecekte de mümkün olamayacağını bize bir kez daha gösterdiğini, bu itibarla iki devletli bir çözümün müzakeresinin de bir tercih olarak gündeme gelebileceğini vurgulamak isteriz.”

Bir Cevap Yazın