Güzel ve etkili konuşma yöntemleri

Düşüncelerinizi veya kendinizi kabul ettirmek istediğiniz bir alanda görüşmeye gittiniz. Duruşunuz, kıyafetiniz tam bir bütünlük içinde. Fakat bu noktada bir sonraki adımın önceki bütün adımlardan öne geçeceğini unutmamalısınız. Eğer bütün bu artılara rağmen duygu ve kanaatlerinizi doğru kelimeler ve kesintisizlıkla aktaramıyorsanız düşündüklerinizi karşı tarafa kabul ettirme imkânınız neredeyse hiç yok. Günlük yaşamda ve iş hayatında problemlerin genel kaynağının yanlış iletişim veya iletişimsizlik olduğu hesaba katıldığında etkili konuşma yöntemleri hakkında önem bir kez daha hissedilmeye başlanıyor. Bu alanda kendinizi geliştirmek ve bilhassa etkili konuşma yöntemleri ile ikna kabiliyetlerinizi artırmak adına diksiyon alanında bir eğitim alabilirsiniz. Etkili bir diksiyon ile gerçekleşen konuşmanın iyi bir beden dili ile takviye edilmesi hem konuşmanın seyrini hem de kazanımlarını artırmak adına olumlu sonuçlar sağlayacaktır.

Karşılıklı iletişim

Etkili konuşmayı bilmek kadar karşı tarafı dinleyebilme yetisi de hoş konuşma yöntemleri arasında ön planda yer alıyor. İstediğiniz kadar hoş ve etkili konuşun şayet karşı tarafa söz hakkı tanımıyor veya karşı tarafı dinlemiyorsanız konuşmanızın bir yere varmayacağından emin olabilirsiniz. Konuşma genel olarak tarafların karşılıklı olarak etkileşim içinde bulunduğu bir sözel iletişim metodudur. Konuşma esasında duygu ve kanaatlerin doğru bir biçimde harmanlanması etkili konuşma yöntemleri arasında büyük bir öneme sahip. Çünkü insanlar salt kanaatlerden oluşmazlar. İnsanı tetikleyen ve etkileyen en önemli kavramlar bir tanesi de duygulardır. Kırıcı, aşağılayıcı ve incitici bir konuşma karşı tarafı rahatsız ederek konuşmanın kötü bir hal almasına yol açacaktır. Konuştuğunuz kişinin inançlarına ve duyguların anlayışlı bir biçimde yaklaşarak düşündüğünüzden çok daha etkili bir biçimde sonuç almanız mümkün olacak.

İlgiyi dağıtmadan konuşmak
Eğer kendinizi ne söyleyeceğinize odaklarsanız diğer kişilerin ne ifade ettiğini duyamazsınız. Oysa konuşma ve dinleme eylemi eş zamanlı yapılmalı ve aradaki denge sağlanmalıdır. Karşınızdaki şahsa yeteneklerini çıkartmak adına şans vermelisiniz. Eğer konuşma tek bir kişi tarafından sürecekse diğer kişilerin ilgisinin bir müddet sonra kaybedilecağı unutulmamalıdır. Konuşmanız lüzumsuz ayrıntılardan uzak bir biçimde gerçekleşirse hem ilgiyi canlı tutmuş hem de sizi zevkle dinleyenleri gördükçe çok daha çok motive olursunuz. Sözlü bir anlatımda bir metin üzerinden okuma fırsatı bulunmadığı için kelimelerin peşi sıra belirli bir kesintisizlık ve düzen içerisinde sürmesi çok önemli. Güzel bir metin yazabiliyor olmanız hoş konuşabileceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer işiniz gereği sıklıkla konuşma yapmak halindeysanız kesinlikle bu alandaki kurslar ve eğitimler ile kendinizi geliştirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın